Ada Mutfak Modelleri | https://www.bursahizmet.com

Ada Mutfak Modelleri

            Ada mutfak; belirli bir metrekareye sahip mutfak için ekstradan oluşturulmuş kullanım alanıdır. Bu alan; mutfağın ortasında yer alacağı gibi belirli bir kolona veya duvara dayanarak ta oluşturulabilir. Yani; tam ada ve yarım ada mutfak modelleri gibi.

 

 Ada mutfak modelleri çeşitli kategoriler de ele alınabilir. Sıralayacak olursak eğer ;

 

 *Ocak ve evye alanı adada olabilir. Dolayısıyla hem yıkama hem de pişirme hacimleri adada yer alacaktır. Bu şekilde bir kullanım alanı oluşturmak avantaj sağlayacağı gibi, aynı zamanda harici kullanacak tezgâh alanları oluşacaktır.

 

 * Ada; tamamen hazırlık ve depolama alanı olarak kullanılabilir. İkramlarımızı hazırlayacağımız, pasta, salata ve yemek hazırlığı yapabileceğimiz rahat aynı zamanda depolama alanlarından dolayı işlevselliği olan bir alan yaratmış olacağız.

 

 * Ada; hem hazırlık hem de oturum alanlarından oluşabilir. Dolayısıyla bir taraftan hazırlık yapılırken, diğer taraftan konuklarla veya aile fertleriyle yakın temasta olunabilir. Hazırlanan ikramlar pratik bir şekilde sunumu kolaylaştıracaktır.

 

 * Ada; belirli bir yönde sıralı oturumlu olacağı gibi, yüksek oturumlu karşılıklı oturum şekliyle de tercih edilebilir. Örneğin; aile fertleri veya konuklara göre bu oturum şekli belirlenebilir. Buradaki en önemli nokta mutfağın büyüklüğüdür. Çünkü mutfak ne kadar büyük olursa adadaki işlevsellik o kadar artacaktır.

           

            Mutfakta ada tercih ediliyorsa mutlaka belirli kuralların bilinmesi gerekir. Belirli hava dolaşımı alanları mutlaka olmalı, mutfak belirli ve yeterli bir metrekareye sahip olmalı bunun için alan yoksa tercihe göre oturma odası veya salon duvarı kırılarak mutfağa dâhil edilip yaşam alanı oluşturulmalıdır. Elektrik ve su tesisatları göz ardı edilmemelidir. Çünkü ada için düşünülen her modelde belirli bir kurgunun olması gerekir. Dolayısıyla profesyonel mimari bir destek mutlaka alınmalıdır. Aksi takdirde çözüme ulaşmak zor olacaktır. Bu destek alındığı takdirde hem estetiklik hem de işlevsellik ön plana çıkıp kullanıcı rahat edecektir. 

 

1135 kez görüntülendi. / 3 yıl önce eklendi.

  • Scroll