Emlakçılar Hangi İşlerle Uğraşmaktadır? | https://www.bursahizmet.com

Emlakçılar Hangi İşlerle Uğraşmaktadır?

Emlak alışverişinde aracı kurumlar

 

            Tüm ticaret alanlarında zaman zaman bir aracıya ihtiyaç duyulabilir. Emlak ticaretinde bu ihtiyaç daha gözle görülür netliktedir. Ev sahibi için aradığı özelliklerde bir kiracı bulmak zor olabilir. Ya da satmak istediği arsa, konut ya da ofis için müşteri bulmakta zorlanıyor olabilir. Böyle durumlarda devreye giren emlakçılık müessesi aracı kurum görevi görerek sağlıklı bir alışveriş ortamı oluşmasına yardımcı olur. Günümüzde ülkemizde de gözle görülür bir konut patlaması yaşanmaktadır.

 

 Neden emlakçıya ihtiyaç duyulur?

 

            Ev sahibi olmak isteyen ya da kiralık daire arayan müşteriler için sokak sokak gezip araştırma yapmak oldukça zor ve zaman isteyen bir uğraştır. Bu nedenle bir emlak bürosuna uğrayarak aradıkları evin özelliklerini belirtmek büyük kolaylık sağlamaktadır. Alışverişte her iki tarafın da memnuniyetini hedefleyen aracı kurumlar, bu işlem sonucunda yapılan ticaretten belli bir yüzde talep edebildikleri gibi, yapılan anlaşmanın içeriğine göre bu hizmeti müşteriden belli bir ücret alarak da gerçekleştirebilir.

 

 Emlakçının yetki ve sorumlulukları nelerdir?

 

            Gayrimenkullerde satış ve kiralama işlemlerinde satıcı ve alıcıyı buluşturmak emlakçının ilk amacıdır. Emlakçılık yapan kişilerin sözleşme hazırlama konusunda bilgili olması gerekir. Sürecin ilerleyen aşamalarında portföy hazırlamak ve beyanname düzenlemek gibi işlemler de emlakçının sorumlulukları arasındadır. Bu işle uğraşmak isteyen kişiler emlakçılar hangi işlerle uğraşmaktadır? Sorusuna yanıt aramalıdır.

 

            Konut kredisi, Mortgage ve kadastro gibi konularda donanımlı olmak emlak aracılığı işlemlerinde kolaylık sağlar. İmar, iskân ve kat mülkiyeti kanunları da bu alışverişle yakından ilgilidir. Ayrıca vekâletname olmaksızın kaparo almak, emlakçının yetkilerini aşmaktadır.

 

 Türkiye’ de emlakçılık

 

            Ülkemizde emlak büroları kurarak bu işi yapan kişiler olduğu gibi, emlakçılığı ek bir iş halinde yapan çok sayıda insan vardır. Özellikle emekliler için ek gelir kapısı olarak görülmekte, kazançlı bir uğraş olarak değerlendirilmektedir. Emlakçılık konusundaki yasal düzenlemelerin yetersizliği neticesinde ülkemizde konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan farklı meslek gruplarından yetkili olmadıkları halde pek çok kişi bu işle ilgilenmektedir.

 

810 kez görüntülendi. / 3 yıl önce eklendi.

  • Scroll