Hamile İken Sigara İçmek Sizi ve Bebeğinizi Olumsuz Etkiler | https://www.bursahizmet.com

Hamile İken Sigara İçmek Sizi ve Bebeğinizi Olumsuz Etkiler

Günümüzde sigara içen kadın ve erkeklerin üzerinde hemfikir olduğu bir gerçek var: Sigara sağlığa zararlıdır! Özellikle gebeyken, karnınızda yeni bir can taşımaya başladığınız dönemde hala daha sigara içmeye devam ediyorsanız çok büyük yanlış yapıyorsunuz demektir. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için hayaller kuran kadınların sigara içmesi, hamileliği yüksek riskli doğum kategorisine sokabilir.

Sigara içerseniz bebeğinize zarar verirsiniz

“Bana bir şey olmaz” diyerek sigara tüttürmeye devam ettiğiniz takdirde bebeğiniz prematüre doğabilir, olması gerekenden daha küçük boyutta olabilir, doğumdan önce anne karnında can verebilir. Aynı zamanda diyabet ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar da sigara içmeniz sebebiyle baş gösterebilir. Bu durumu engellemek ve bebeğinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız bir an evvel harekete geçerek sigara kullanımına son vermenizde fayda olacaktır.

Hamilelikte sigara içmek neden bu kadar tehlikeli?

Çünkü sigarada 4 binden fazla kimyasal bulunur. Bünyesindeki siyanürle birlikte 60’tan fazla kansere yol açabilen maddeye ev sahipliği yapan sigarayı hamileyken içtiğiniz takdirde kanınıza zehirli maddeler bulaşır. Kan akışınız da bebeğinizin oksijen ve besin kaynağı olduğu için adı geçen zehirli bileşenler savunmasız minik yavrunuzu da doğrudan etkiler.

Bu 4 bin kimyasaldan hiçbiri bebeğiniz için faydalı değilken, nikotin ve karbonmonoksit daha da zararlıdır. Çok ciddi rahatsızlıkları tetikleyebilen bu bileşenler prematüre doğum ve düşük kiloda doğuma yol açabilir. Çünkü nikotin ve karbonmonoksit birleştiği zaman bebeğinizin oksijen alımı daha da azalacaktır. Daha da kötüsü, oksijen taşıması gereken alyuvar hücreleri artık karbonmonoksit taşımaya başlar ve her sigara içişinizde bebeğinizi biraz daha zehirlemiş olursunuz.

Korkutucu, değil mi? Anne sağlığına ve bütçeye olan zararlardan da öte sırf kendi bebeğinizi düşünüyorsanız hemen şimdi bu kötü kokulu sigaraya elveda demelisiniz!

781 kez görüntülendi. / 3 yıl önce eklendi.

  • Scroll