İlk Türk Kadın Başbakan Kimdir | https://www.bursahizmet.com

İlk Türk Kadın Başbakan Kimdir

İlk Türk Başbakan Tansu Çiller’dir. 24 Mayıs 1946 İstanbul doğumlu olan Tansu Çiller Türkiye Cumhuriyeti'nin 22. başbakanı olmuştur. İlk ve tek kadın başbakandır. Öğrenim hayatı:

 

            Namık Kemal İlköğretim Okulu, Arnavutköy Amerikan Kız Kolej'ini ve Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü bitirdi. Amerika'da çeşitli üniversitelerde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Yurda dönüp doçentliğini ve 1983 yılında da profesörlüğünü tamamladı.

 

 Siyasi hayatı:

 

            1991 yıllında Doğru Yol Partisi'nden İstanbul Millet Vekili seçilmiş, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmıştır. 1993 yılında Demirel'in Cumhurbaşkanı seçilmesiyle partisinin Genel Başkan'ı olmuş ve 50. Hükümet'i kurmuştur. Böylece Cumhuriyet tarihinin İlk Kadın Başbakan unvanını da almıştır.

 

            1996 yılında Necmettin Erbakan'ın Refah partisi ile Doğru Yol Partisi'nin koalisyon hükümetini kurmasıyla başbakanlığı bırakmış Başbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı olmuştur.

 

            1997 yılında Refah Partisi'nin kapatılması kararıyla Erbakan başbakanlıktan çekilmiş, görev Çillere verilmemiştir. Partisi oy kaybına uğrayan Çiller 1999 seçimlerinde partisini 5. sırada görmüş, 2002 yılında yapılan genel seçimlerde ise barajın altında kalan DYP'nin başkanlığından çekilerek aktif siyaset hayatını sonlandırmıştır.

 

 Başbakanlığında gerçekleşen önemli olaylar:

 

            Ekonomi ile ilgili faizleri düşürme kararları 1994 yılında piyasalarda mali krize neden oldu. Türkiye Cumhuriyeti Tarihi'nde 3. büyük devalüasyonun yaşanmasına neden olmuştur. Aldığı 5 Nisan kararları ile ekonomiyi düzeltmeye çalışmış fakat programı yarım kalmıştır.

 

            1996 yılında Avrupa-Türkiye Gümrük Birliği Antlaşması'nı yürürlüğe konmuştur.

 1996 yılında Yunanistan ile Türkiye arasında Karasuları sorunu yaşanmış, Yunan askerleri Ege Denizi'nde Kardak Kayalıkları denen küçük adacığa bayrak dikmeleri ile iki ülke savaşın eşiğine gelmiştir. Çiller'in '' O asker gidecek, O bayrak inecek'' sözü döneme damga vurmuştur. ABD başkanının araya girmesiyle olay yumuşamıştır.

 

            Döneminin en önemli olaylarından biri de 28 Şubat sürecidir. İrticai faaliyetler nedeniyle Refah Yol partisi kapatılmış. Askerlerin siyasete müdahaleleri olmuştur.

1078 kez görüntülendi. / 3 yıl önce eklendi.

  • Scroll