İnşaat Mühendisi Olmak İçin Kaç Yıl Okunmalıdır? | https://www.bursahizmet.com

İnşaat Mühendisi Olmak İçin Kaç Yıl Okunmalıdır?

            İnşaat mühendisliği, ülkemizde üniversitelerin lisans düzeyinde eğitim veren mühendislik fakülteleri bünyesinde 4 yıllık eğitim sonucu kazanılan unvandır.

            Bazı üniversiteler İngilizce hazırlık eğitimi ile bu süreyi 5 yıla çıkarabilmektedir. İnşaat mühendisliği eğitimi önceden sadece mühendislik fakülteleri tarafından verilmekte idi. Ancak, Yüksek Öğretim Kurumu tarafından teknoloji fakültelerinin mühendislik programları eğitime başlamasıyla, Teknoloji Fakülteleri de artık mühendis yetiştirir hale geldi. Teknoloji Fakültesi mezunu mühendislerin ilk başlarda Mühendisler Odası kayıtları yapılmasa da günümüzde artık böyle bir sorun kalmadığı bir gerçektir. Tabi yurt dışında Almanya gibi ülkelerde uygulama mühendisi olarak değerlendirilen teknoloji fakültesi mezunları ilerleyen dönemlerde ülkemizde nasıl bir sürprizle karşılaşırlar, bekleyip göreceğiz.

            Yüksek Öğretim Kurumu daha önceden Teknik Eğitim Fakültesini bitirmiş teknik öğretmen ünvanına sahip mezunlara da mühendislik tamamlama sınavını başarmak kaydıyla üniversitenin belirleyeceği fark dersleri vererek mühendis olma imkânı getirmiştir. Zaten teknoloji fakülteleri teknik eğitim fakültelerinin mühendislik eğitimi veren programlara dönüşmüş halidir.

 

            Yine iki yıl eğitim veren meslek yüksekokullarının inşaat bölümlerini tamamlayanlar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin her yıl açtığı Dikey Geçiş Sınavına girerek İnşaat mühendisliği programını kazandıkları takdirde bir yıllık intibak eğitiminin ardından üçüncü ve dördüncü sınıf derslerini vererek İnşaat Mühendisi olabilirler. Eğer Dikey Geçiş Sınavı ile kazanılan okul İngilizce hazırlık programı uyguluyorsa o zaman toplam eğitim süresi 2 yıl meslek yüksekokul süresi ile birlikte 6 yıl olmuş olur.

 

            İnşaat Mühendisliği tasarımı, çizimi ve aritmetik zekâsı yüksek olan sabırlı bireylerin tercih edebileceği bir meslektir. Doktorluk kadar önemli bir meslektir. Unutmayalım ki doktorların çalışacağı ve insanları kurtaracağı hastaneler inşaat mühendisleri tarafından yapılmaktadır. İnsan ömrü son yüzyılda 4 yıl uzadıysa bunda en büyük pay sahibi doktorlardan ziyade mühendislerindir.

908 kez görüntülendi. / 3 yıl önce eklendi.

  • Scroll