İnşaat Mühendisliği Dersleri Nelerdir? | https://www.bursahizmet.com

İnşaat Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

İlk Sene

 

            İnşaatın ve mühendisliğin ortak dersleri, fizik, kimya ve matematiktir. Kimya ve kimya laboratuvarı olarak iki ders ortaya çıkar. İlk sene, bunların yanı sıra İnşaat Mühendisliğine Giriş dersi verilerek öğrencilerin kafasında bir şeyler oluşması amaçlanır. İkinci yarıyılda bilgisayarlı programlama ve teknik çizim dersleri verilir.

 

 İkinci Sene

 

            İkinci seneye geçildiğinde fizik dersi biraz daha ayrıntıya girer ve statik adı altında geri döner ve mühendislik derslerinde de ayrıntıya gidilerek inşaat mühendisleri için jeoloji, genel malzeme bilimi, inşaat mühendisleri için istatistik, yapı işleri için şantiye tekniği ve yüksek matematik dersleri de eklenir. İkinci yarıyılda statik dersi yerine dinamik dersi gelir, matematik dersi de matematik 2 olarak devam eder. Bunların yanı sıra yapı malzemeleri, ölçme bilgisi ve mukavemet dersi eklenir.

 

 Üçüncü Sene

 

            İkinci senenin ikinci yarıyılında alınan mukavemet dersinin ikincisi verilir. Akışkanlar statiği, yapı statiği, zemin mekaniği derslerinin yanı sıra sayısal çözümleme dersi eklenir. Ayrıca staj dersi de bu yıl başlar. İkinci yarıyıla gelindiğinde zemin mekaniği ve yapı statiği dersinin ikincileri verilir, bunlara ek ve yeni olarak da hidroloji, hidromekanik ve betonarme dersleri eklenir.

 

 Dördüncü Sene

 

            Üçüncü senenin ikinci yarıyılında alınan betonarme dersinin ikincisi verilir. Bunun yanı sıra su kaynakları mühendisliği, çelik yapılar ve temel mühendisliği dersleri eklenir. Ayrıca staj bu sene de devam eder ve seçmeli dersler alınarak inşaat mühendisliğinde hangi alana yöneleceği belirlenir.

 

            İkinci ve son yarıyıla gelindiğinde su kaynakları dersinin ikincisi alınır. Yapı dinamiği ve deprem mühendisliği dersi alınır. Betonarme sistem tasarımı, inşaat mühendisliği araştırma ve projelendirme için bir ödev hazırlanır. Son olarak da bitirme ödevi yapılarak inşaat mühendisliğinden mezun olunur.

1129 kez görüntülendi. / 3 yıl önce eklendi.

  • Scroll