İnşaat Yapı Ruhsatı Nedir? | https://www.bursahizmet.com

İnşaat Yapı Ruhsatı Nedir?

Bir inşaata başlamak için bazı belli başlı izinlerin alınmış olması gerekmektedir. Bunlardan en önemli olan ve ilk alınması gereken inşaat yapı ruhsatı belgesidir. Yapı ruhsatını mücavir alanlar sınırlarında olan yerlerde belediyeler, mücavir alan dışında olan yerlerde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığından almak gerekir.

 

 İnşaat Yapı Ruhsatı Nedir?

 

            Yapı ruhsatı kısacası bir yapının inşaatının başlaması için gerekli olan izin belgesidir. Türü ne olursa olsun İnşa edilecek bütün yapılar için alınması gerekmektedir. İnşaata başlamadan önce alınmış olması gerekir.

 

 Yapı Ruhsatında Neler Bulunur?

 

            Yapı ruhsatı üzerinde ruhsat numarası, verildiği tarih, İnşa edilecek yapının toplam inşaat alanı, yapının bağımsız bölüm sayısı, yol altında ve yol üstünde İnşa edilecek kat sayıları ve ruhsatın veriliş amacı gibi inşaata dair bilgiler yer alır. Yapı ruhsatı olmadan İnşa edilen yapılar kaçak statüsündedir ve belediye kararı ile resmi olarak yıkılabilir. Bu nedenle inşaata başlamadan önce mutlaka ruhsat alınması gerekmektedir.

 

 Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır?

 

            3194 sayılı imar kanununun 21 ve 22 sayılı maddelerinde yapı ruhsatı alma şartları belirtilmiştir. Buna göre, İnşa edilecek yapı sahibinin ya da kanunen vekili olan kişilerin dilekçe ile müracaat ederek ruhsat başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Belediye ya da valiliğe başvuru sırasında dilekçe dışında su belgelerin de eklenmesi gerekmektedir;

 

 • Tapu

 • Mimari proje

 • Statik proje

 • Elektrik ve tesisat projeleri

 • Proje resimleri

 • Hesaplamalar

 

            Verilen belgeler ilgili kurumlarca incelenerek eğer eksik ya da yanlış bir belge yok ise en geç 30 iş günü içerisinde yapı sahibine ruhsat teslim edilir. Eğer eksik ya da yanlış belge varsa başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde yapı sahibine bildirilerek eksik ve yanlışların düzeltilmesi sağlanır.

801 kez görüntülendi. / 3 yıl önce eklendi.

  • Scroll