Yürüyüş Neden Önemlidir? | https://www.bursahizmet.com

Yürüyüş Neden Önemlidir?

Yürüyüş hemen hemen her kilodaki, her yaştaki bireyin rahatlıkla yapabileceği bir spordur. İlk ve en büyük etkisi metabolizmanın hızlanmasıdır. Bu sayede vücut aldıklarını daha çabuk yakmaya başlar.

Kilo vermeyi engelleyen en büyük sebeplerden birisi de kabızlık olmakla beraber, yürüyüş kabızlığın üstesinden gelebilmektedir. Üstelik bedavadır. Yürüyüş esnasında bağırsaklar hareket etmesi için uyarılır. Büyük tuvalete çıkma hızını da artırmaktadır. Bunun sayesinde de gün boyu yediklerimizi sindirmemiz ve fazla kısmını da bedenimizden atmamız için yardımcı olur.

Stres gibi etmenler insanı yemek yemeye kilo almaya sevk eder. Bize zarar veren bu davranışın adı duygusal açlık diye geçiyor. Fazladan aldığımız kalorileri vücut yağa çevirerek depolar. Şişmanlamak insanı mutsuzluğa çeker ve bu bizi daha çok depresyona yöneltebilir. Yemek yemek , bizim için bir kısır döngüye dönüşür.  Oysa ki yürüyüş bizim bitmeyen duygusal yoksunluğumuzu kökünden çözer.

İçinde bulunduğumuz dönemde ünlü isimlerin görüşleri bağırsakların ikinci beyin olduğu yönündedir. Yürüyüş yaparak bağırsaklarımızı uyarıp mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayabiliriz.

Sabah Yürüyüşü Neden Önemli?

Sabah yürüyüşü bize metabolizmamızın gün boyu düzgün çalışmasına yardım eder.  Vücudumuzdaki gizli enerjinin açığa çıkmasına yardım eder ve kendimizi daha da fazla enerjik hissetmemizi sağlar.

Bedenimiz bir saatte yaklaşık olarak 250 kal yakar. Ve sabah yapılan yürüyüş kilo verme konusundaki başarımızı artırır.

Akşam Yürüyüşü Neden Önemlidir?

Düzgün kilo verebilmek için düzenli uyku olmazsa olmaz unsurlardan birisidir.  Sindirim, yağ yakma biz uyurken de devam eden bir süreçtir. Bu söylediklerimizin yürüyüşle alakası nedir? Akşam yürüyüşleri uyku hormonu olan melatoninin salgılanmasına yardımcı olur.

Akşam yemeğinde çok yemek yemek, kilo alma konusunda en büyük etkenlerden biridir. Akşam yemek yedikten hemen sonra uyumak ya da TV başında saatler geçirmekte öyle.  Eğer akşam yemeğinden sonra yürüyüş yapılırsa metabolizma hızlanır ve sindirim kolaylaşır. Enerjimizde gün bitiminde günle beraber tam da biterken yapılacak olan yarım saatlik yürüyüş yeniden enerji depolamamızı sağlar.

Yürüyüşü yararlı kılabilmek adına yapılan yürüyüşler bir rutin halinde yapılmaya özen gösterilmelidir.

802 kez görüntülendi. / 3 yıl önce eklendi.

  • Scroll